Sağlık

Bakan Koca’nın ‘bedava olacak’ dediği HPV aşısı arttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Kasım 2022’de ücretsiz olacağı açıklanan HPV aşısının fiyatı 4 valansla 1858 TL’ye, 9 valansla 2 bin 575 TL’ye çıktı. Sağlık meslek kuruluşları, kanseri önleyen HPV aşısının birçok ülkede olduğu gibi ulusal aşı takvimine alınmasını ve ücretsiz uygulanmasını Sağlık Bakanlığı’ndan talep ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HPV aşısının SGK’dan ücretsiz yapılmaması talebiyle dava açan kadınların ardından 18 yaş üstü kişilere ücretsiz HPV aşısı için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Evrensel’den Nisa Sude Demirel’e konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Korur Fincancı, HPV aşısının kadınlarda kanser riskini önlediğini hatırlatarak, “Açılan davalarla mahkemeler aşının SGK kapsamında olduğuna karar veriyor. Ancak mahkeme kararlarına ve verilen sözlere rağmen bu konuda ciddi bir direniş var.” HPV aşısının ücretsiz olacağı vaadinin sadece bir seçim vaadi olduğuna işaret eden Fincancı, “Özellikle son dönemde gerici ittifaklarla birlikte kadını yok sayan politikalar beklendiği gibi etkili oluyor. Bu politikaların çizdiği sınırları, başta kadınlar olmak üzere insanların sağlığa erişiminde görüyoruz.”

İzmir Tabip Odası da HPV aşısının değerine dikkat çekerek sosyal medya hesabından şunları paylaştı: “HPV aşısı hayat kurtaran bir aşıdır. İnsanların sağlığını korumak devletin yasal görevidir. HPV aşısı doktor kontrolünde ücretsiz olarak yapılmalıdır. HPV aşısını ödeyemeyen insanlarımız kanser riskiyle baş başa bırakılamaz.” (HABER MERKEZİ)

haberadilcevaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu