Yaşam

İtalyan dehasının ruhuna ihanet etmeyen eşsiz bir uyarlama: Dante’nin Cehennemi

İtalyan dehasının ruhuna ihanet etmeyen eşsiz bir uyarlama…

1977 yılında Fracture ile en iyi kısa animasyon dalında César ödülünü kazanarak adından söz ettiren ikiz kardeşler Paul ve Gaëtan Brizzi, İlahi Komedya’nın en ünlü bölümünü ve dönemin en büyük edebi eserlerinden birini uyarlayarak eşsiz bir işe imza attılar. her zaman Dante’nin Cehennemi.

İtalyan edebiyatının en değerli klasiklerinden biri olan Dante’nin İlahi Komedyası’nın ilk bölümü olan Cehennem’de, kahramanlar Dante ve Vergilius, Dante’nin Cennetteki ilham perisi Beatrice’i bulmak için Cehennemin dokuz dairesini dolaşırlar.

Bir edebiyat yolculuğu

Eserin ruhuna ihanet etmeden hikâyeyi herkes için erişilebilir ve anlaşılır kılmayı başaran bu uyarlama, hikâyenin dramatik gerilimini ve konunun kaçınılmaz karanlığını koruyor ve Dante benzeri grafiklerle okuyucuyu edebi bir yolculuğa çıkarıyor.

Sayfa: 160

Yazarlar hakkında…

951 doğumlu, Fransa ve ABD’de yaşayan ikiz kardeşler Gaëtan ve Paul Brizzi, animasyon film yönetmeni, ressam ve illüstratördür. Brizziler adını ilk kez üç kısa animasyon filmiyle duyurdu; bunların en önemlisi 1977’de Cézar Ödülleri’ne aday gösterilen Fracture’dı.

Disney’de çalışan ve stüdyo işleten ender Fransızlardan biri olan kardeşlerin diğer eserleri arasında; Astérix et la Surprise de César (Asterix: Sezar’a Karşı), Notre Dame’ın Kamburu’nun bir parçası ve Fantasia 2000’in ‘L’Oiseau de Feu’ adlı kısmı. Christophe Malavoix ile birlikte Louis Ferdinand Céline’in eserinden çizgi romana uyarladıkları ‘La Cavale du Docteur Destouches’ın Futuropolis tarafından yayımlanmasının ardından Boris Vian’ın ‘Pekin’de Sonbahar’ adlı romanını 2017 yılında çizgi romana uyarladılar.

2020’de Boris Vian’ın The Foam of Days adlı kitabının ve ertesi yıl Honoré de Balzac’ın Eğlenceli Hikayeler kitabının fotografik versiyonlarını ürettiler.

sayfa için iletişim:

[email protected]

haber-resadiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu