Ekonomi

Merkez Bankası şirketlerin döviz pozisyonu raporlamasında değişiklik yaptı.

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, tüzel kişilerden döviz raporlama yükümlülüğünde esneklik sağladı.

Özet döviz pozisyonu raporu özeti nedir?

Merkez Bankası, firmaların döviz raporlaması yaptığı Sistemik Risk Bilgi Takip Sistemi (SRVTS) veri tabanından firmaların döviz durumunu takip edebiliyor.

Merkez Bankası, 20 Mart’ta şirketlere yaptığı açıklamayla izleme sisteminin genişletildiğini duyurdu. Buna göre bankalarda toplam nakdi ve gayrinakdi kredi bakiyesi 5 milyon TL ve üzerinde olan şirketler, döviz pozisyonlarını SRVTS’ye önümüzdeki günlerde bildirecek. ayın ilk 10 iş günü.

İSMMMO karara tepki gösterdi

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO), 6 Nisan’da yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası’nın aldığı kararın ardından Oda üyelerinden, bu kaydın aslında Türkiye içinde yapılamayacağına dair tepkiler geldiğini belirtti. 10 iş günü. Açıklamada, muhasebesi yapılmayan süreçlerin olduğu ve raporun istenilen amaca uygun olarak hazırlanmasının mümkün olmayacağı, aksi halde hatalı bilgi ve kayıp yaratacağı belirtildi.

Merkez Bankası esnekliğe gitti

Yansımalar üzerine Merkez Bankası özet döviz pozisyonu raporunda esneklik sağladı. Dün alınan kararla raporun alt sınırı ve bildirim süresi değişti.

Buna göre;

  • Tüzel kişilerin beyan etmesi gereken kredi bakiyesi 5 milyon TL’den 10 milyon TL’ye çıkarıldı.
  • Bankalarda kredi bakiyesi 10 milyon TL ile 50 milyon TL arasında olan şirketlerin raporlama yükümlülüğü Ocak 2024’e ertelendi.
  • Bankalarda toplam kredi bakiyesi 50 milyon TL ve üzeri olan şirketler için Mart ve Nisan 2023 raporları raporlama dönemi 30 Haziran 2023’e uzatıldı.
  • Ayrıca ilgili raporun son bildirim tarihi takip eden ayın ilk 10 iş günü iken takip eden ayın son günü olarak değiştirilmiştir.

Yazar: Necdet Erginsoy

mentese-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu