Haber

Başkan adayını öldürüp kutladılar! Peki kim bu Los Lobos çetesi, neden o tabelayı yapıyorlar?

Ekvador’da 20 Ağustos’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri gölgede kaldı. Yolsuzluğa karşı duruşuyla tanınan lider adayı Fernando Villavicencio, başkent Kito’da katıldığı bir etkinlik sonrası aracına binerken başından 3 el ateş edilerek öldürüldü.

Fernando Villavicencio

NEDEN “WOLD İŞARETİ”

Ülkenin en büyük ve en tehlikeli çetelerinden birinin kanlı suikastı” Los LobosGörüntüleri sosyal medyada yayınlayan çete üyeleri zafer naraları atarken, kısa sürede bir detay göze çarptı. Çete üyelerinin ‘kurt işareti’ yaptığı görüldü. Peki Los Lobos üyeleri neden kurt işareti yapıyor?

Los Lobos, İspanyolca’da “kurtlar” anlamına gelir.

LOS LOBOS İSPANYOLCA “WOLDS” NE ANLAMA GELİR?

“Los Lobos” İspanyolca’da “kurtlar” anlamına gelir. Çete üyeleri bu nedenle sembolleri olarak “kurt işaretini” kullanırlar.

Ekvador’daki birçok çete gibi, Lobolar da bir zamanlar Ekvador’un ana suç grubu olan Choneros’a karşı çıktı. Ekvador’daki bazı ana suç gruplarının dağılmasının ardından 2020’de öne çıktılar. Lobos’un lideri, “Ariel” lakaplı Alexánder Quesada’dır.

KANLI SALDIRILAR

Eylül 2021’de Guayaquil’deki bir hapishanede Choneros ve Lobos üyeleri arasında çıkan çatışmada 119 mahkum öldü. Bir yıl içinde yetkililer, Choneros, Lobos ve Lagartos tarafından kontrol edilen hapishanelerde yüzlerce büyük kalibreli silah ele geçirdi. Mayıs ayında Quito yakınlarındaki Bellavista Hapishanesinde meydana gelen katliamda 44 kişi hayatını kaybetmişti. Kasım ayında, Lobolar ve müttefikleri Tiguerones, polis memurlarının, bomba yüklü araçların ve köprülerden sarkan cesetlerin ölümü de dahil olmak üzere ülkeyi kasıp kavuran bir şiddet dalgasından sorumlu bulundu. Bu saldırılar, her iki grubun üyelerinin birçoğunun kontrolü ve suç gelirlerini kaybetme korkusuyla Guayaquil’deki Litoral Hapishanesinden nakledilmesiyle geldi.

ANA GELİR KAYNAKLARI KOKAİN VE YASAL MADENCİLİK

Lobos’un ana gelir kaynağı, Ekvador üzerinden yapılan kokain sevkiyatlarından geliyor. Çete ayrıca Ekvador’daki birçok yasadışı madencilik sektörünün kontrolünü ele geçirerek burayı suç gelirleri için sağlam bir destek noktası haline getirdi.

koprubasi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu